Staff Directory

Primary tabs

Access Services
Name Contact
Kelly Blessinger
Head, Access Services
Elissa Plank
Head, Circulation
Antonia Aultman
Circulation Student Supervisor
Shaleesa Bynum
Student Supervisor
Ann Marie Chaney
Graduate Assistant
Kristen Clark
Graduate Assistant
Jeremy Fontenot
Night Supervisor, Circulation
Jacob Fontenot
Borrowing & Document Delivery Specialist
Charles Garbush
Clerk
  • 578-5296
Mona Jarreau
Lending Specialist
Jason Juneau
Stack Supervisor
Elizabeth Long
Graduate Assistant
Megan Lounsberry
Head, Interlibrary Loan
Chad Metz
Desk Supervisor, Circulation
Melba Staub
Borrowing Specialist
Administration
Name Contact
Stanley Wilder
Dean
Virginia Archer
Director of Development and Major Gifts
Lydia Browning
Administrative Assistant
Gina Costello
Associate Dean, Technology Initiatives
Peggy Hoon
Director of Copyright Policy and Education
Lois Kuyper-Rushing
Associate Dean of Public Services
Administrative Services
Name Contact
Rikki Babin
Payroll/Travel Coordinator
Inga Comardelle
Facilities Manager
Meshelle Fargason
Assistant Dean, Administrative Services
Heather Harvey
Purchasing Coordinator
Cartographic Information Center
Name Contact
John Anderson
Map Librarian and Director
Collection Services
Name Contact
Tom Diamond
Collection Development and Open Access Initiatives
Dana Taylor
Director of Collection Services
Susan Allen
Cataloging Associate
Holly Besse
Subscription Management/Cataloging Associate
Robert Bigelow
Collection Support Associate
Jesse Carnes
Cataloging Associate
Anitra Carter
Library Specialist 3 (Cataloging)
Elaine Fellin
Bindery Processing/In-House Preservation Associate
Aaron Lercher
Collection Development and Analysis Librarian
Michael Russo
Collection Development and Analyst Librarian
Communications and Publications
Name Contact
Sigrid Kelsey
Director of Library Communications and Publications
Tom Barber
Editor, Civil War Book Review
Government Documents
Name Contact
Doris Hutson
Database Maintenance Specialist
Tasha McClain
Government Documents/Microforms Librarian & Circulation Supervisor
Aimee Pittman
Graduate Assistant
Paulette Rogers
Shipments Processing Specialist
Music Resources
Name Contact
Mikel LeDee
Music Resources Supervisor
Lindsey Hartman
Graduate Assistant
Oral History
Name Contact
Jennifer Abraham Cramer
Director, T. Harry Williams Center for Oral History
Erin McMenamin Hess
Library Associate
Juan Rodriguez-Cepero
Graduate Assistant
Chandler Taylor
Graduate Assistant
Research & Instruction Services
Name Contact
Cristina Caminita
Head, Research & Instruction Services
David Dunaway
Science Librarian
Mitch Fontenot
Information Literacy/Outreach Librarian
Emily Frank
Instructional Technologies / Engineering Librarian
Andrea Hebert
Human Sciences, Education, and Distance Learning Librarian
Paul Hrycaj
Research & Instruction Librarian
Rebecca Kelley
Research & Instruction Services Librarian
Allen LeBlanc
Research & Instruction Services Coordinator
Randa Lopez
Agriculture Support Librarian
Erin Marsh
Graduate Assistant
Marty Miller
Art & Design Librarian
Sarah Simms
Undergraduate & Student Success Librarian
Resource Description & Metadata Services
Name Contact
Linda Smith Griffin
Head of Resource Description & Metadata Services
Cara Key
Metadata Librarian
Amanda Moak
Library Associate 3
Elisa Naquin
General Librarian
JoAnn Palermo
General Catalog Librarian
Special Collections
Name Contact
Sissy Albertine
Photographic Processing
Germain Bienvenu
Public Services
Barry Cowan
Assistant University Archivist
Anne Edwards
Facilities Manager
Emilee Hart
Graduate Assistant
Luana Henderson
Assistant Processing Archivist
Leah Wood Jewett
Exhibitions Coordinator
Mark Martin
Photographic Processing Archivist
Michelle Melancon
Assistant University Archivist
Jennifer Michel
Microfilming
Jennifer Mitchell
Head of Archival Processing
Don Morrison
Conservator
Hans Rasmussen
Coordinator of Special Collections Technical Services
Caroline Richard
Manuscript Processing Archivist
Christina Riquelmy
Rare Book Cataloger
Nicholas Skaggs
Public Services, Library Associate
John Stowe
Technical Services, LLMVC
Kristina Sutherland
Technical Services, Cataloging Associate
Kenneth Sutherland
Graduate Assistant
Technology Initiatives
Name Contact
Garrett Armstrong
Digital Projects Programmer
Carlos Carrasco
Systems and User Services/Computer Manager
Lauren Coats
Director of the Digital Scholarship Lab
Dave Comeaux
Web Development Librarian
Will Conlin
Digital Projects Programmer
Gabe Harrell
Computer Analyst
Jason Peak
Application Development / Computer Manager
Leah Powell
Graduate Assistant
Kyle Tanglao
User Interface Designer
Mike Waugh
Technology Initiatives Development & Management Librarian